Område MED-udvalg

  • Læs op

Indhold

    Der er Område MED-udvalg under både Børn & Kultur og Social & Sundhed, alt i alt 6 udvalg på dette niveau. 

    Afdelingschefen er formand, mens næstformanden vælges af og blandt medarbejderrepræsentanterne.

    Udvalgene varetager spørgsmål, der har tværgående relevans for alle arbejdspladser under de enkelte område.

     

    Nedenfor kan du læse om de forskellige Område MED-udvalg, herunder dets medlemmer, mødeplan samt dagsordner og referater. Har du rettelser til dokumentet, så send en besked til arbejdsmiljøteamet. 

    OMRÅDE MED UDVALG UNDER BØRN OG KULTUR:

    Ledelsesrepræsentanter:

    Jacob Svarre Winther (formand)

    Kaja Mensel

    Marianne G. Zeuthen

    Heidi Nielsen

    Eva Margrethe Skov Hansen

    Britta Martensen Lützen 

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Dorrit Knudsen, FTR/BUPL (næstformand)

    Berit Buhrkall Petersen TR/BUPL

    Susanne Følster Nielsen, TR/FOA

    Vakant, TR/FOA

    Vakant, TR/BUPL

    Anette Larsen, TR/BUPL

     

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Christina Hymøller, BUPL

    Bente Skadhauge Jensen, BUPL

     

    Mødeplan 2024:

    Onsdag den 6. marts

    Torsdag den 2. maj

    Onsdag den 25. september

    Onsdag den 4. december

     

    Se referaterne her

    Ledelsesrepræsentanter:

    Rasmus Andreassen (formand)

    Merete Eriksen Gissel, Løjt Skole

    Merete Neuschild, Genner Børneunivers

    Michael Sørensen Petersen, Lyreskovskolen

    Stig Munk-Hansen, Ung i Aabenraa

    Michael Petersen, Stubbæk Skole

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Mads Lund,  FTR, DLF (næstformand)

    Dorrit Knudsen, FTR, BUPL

    Ulla Bork Petersen, TR BUPL, Kongehøjskolen

    Gitte Lind-Nielsen, TR FOA, Fjordskolen

    Allan Nissen, TR, Ungdomsskolen 

    Gitte Nørregaard, TR, Fjordskolen

    Rasmus Schrøder, DLF

     

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Claudia Craft Johnsen, AMR, Kongehøjskolen

    Lene Asserholm Kristensen, AMR, Hovslund Børneunivers

     

    Sekretær: Tanja Ruwald Olesen, tlf.: 73 76 70 23 

     

    Mødeplan 2024:

    Tirsdag den 27. februar 

    Tirsdag den 21. maj 

    Tirsdag den 10. september

    Tirsdag den 12. november 

     

    Formøde fra kl. 08.00-08.45

    Møde fra 08.45-11.30

     

    Se referaterne her

    Ledelsesrepræsentanter:

    Per Schmidt Hansen (formand)

    Tina Mechlenborg Van Ewijk

    Lone Busk

    Mai-Britt Sølvbjerg Moldt

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Bettina Henning Lindberg - TR/FOA

    Mia Thomsen Schmidt - SL

    Lotte Jørgensen - SL

    Lotte Jonasson – TR/HK

    Tina Damgaard Pedersen - SL

    Linda Hougaard - SL

     

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Vakant

    Vakant

     

    Sekretær: Rikke Grotkorp Jensen, tlf.: 73 76 71 90

     

    Mødeplan 2024:

    ·         Tirsdag den 12. marts

    ·         Tirsdag den 4. juni

    ·         Tirsdag den 24. september

    ·         Torsdag den 5. december

     

    Se referaterne her

    Ledelsesrepræsentanter:

    Karsten Justesen (formand)

    Charlotte Stoltenberg, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse

    Pia Benfeldt Paustian, Aktiv Aabenraa

    Edna Langeberg Rasmussen, Musikskolen

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Dorte Stegger Christensen (TR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse) (Næstformand)

    Maja Mijatovic (TR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse)

    Pernille Hede Moody Jensen (TR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse)

    Hanne Dica Trøstrup (AMR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse) 

    Tommy Juel Kristensen (TR, Aktiv Aabenraa)

    Morten Lorenzen Schulz (AMR, Aktiv Aabenraa)

    Henny Maria Baden Johansen (TR, Musikskolen)

    Erik Stent Pedersen (AMR, Musikskolen)

     

    Sekretær: Tommy S. Hansen, mail: tosha@aabenraa.dk

     

    Mødeplan 2023:

    Torsdag den 11. maj - Aktiv Aabenraa

    Torsdag den 9. november - Aktiv Aabenraa

     

    Formøde fra kl. 09.00-10.00

    Møde fra kl. 10.00-12.00

     

    Se referaterne her

    OMRÅDE-MED UNDER SOCIAL OG SUNDHED:

    Mødedatoer 2024:

    • 29. februar 2024
    • 12. juni 2024
    • 30. september 2024
    • 02. december 2024

      Forretningsorden Område-MED Senior
      Forretningsorden

      Ledelsesrepræsentanter:
      Anni Oksen, Seniorchef (formand)
      Helle Marie Hansen, Centerleder Plejehjem
      Birgit Møller Johannsen, Centerleder Hjemme -og Sygeplejen
      Pia T. O Assenholm, Uddannelsesleder 

      Medarbejderrepræsentanter:
      Heidi Tina Hald, FTR/FOA (næstformand)
      Yvonne G. Bonnichsen, medarbejderrepræsentant FOA - sygemeldt 
      Susanne Eyo Mikkelsen, medarbejderrepræsentant FOA  - vikar for Yvonne 
      Mette Hansen, FTR og TR DSR syd
      Mette Ø. Buchholdt TR DSR Nord
      Susanne Bennetzen, TR FOA
      Pernille Beeck Frees, AMR 
      Kenneth Kjær Westergaard, AMR
      Victoria Fredensborg Hasselager, medarbejderrepræsentant HK 
       


    Referent Majbritt Schmidt Jessen, tlf.: 2499 4292

    Alle møder bliver afholdt på Rådhuset, kl. 12.00-15.00   

    Referater

    Mødeplan 2024

    • tirsdag den 27. februar 2024
    • onsdag den 15. maj 2024
    • onsdag den 25. september 2024
    • torsdag den 05. december 2024

    Alle møder afholdes på Rådhuset i lokale 123 fra kl. 13.00 - 15.00.

    Ledelsesrepræsentanter
    Maja K. Gammelgaard (formand)
    Pernille Schøning Burich 
    Inge Ester Jacobsen
    Annemette From Toft

    Medarbejderrepræsentanter
    Trine Rasmussen Wilutzky, FOA
    Helle Skouv Holm, FOA
    Kristine Hammer Hansen, FOA
    Christian Ullits Danielsen, SL

    Arbejdsmiljørepræsentant
    Ditte Groth Solholm, AMR
    Mia Joy Borring Paridaen, AMR

    Sekretær
    Annette Dam

    Se dagsordner og referater her

    Mødeplan 2024

    • onsdag den 28. februar 2024
    • tirsdag den 28. maj 2024
    • tirsdag den 15. oktober 2024
    • onsdag den 11. december 2024

    Se dagsordner og referater her

    Se forretningsorden her.

    Ledelsesrepræsentanter:
    Michael Metzsch (formand)
    Inga Vibeke Hedegaard
    Henning Iversen
    Annette Abspoel Kjær
    Christian Schrøder
    Randi Bendix Keller Mortensen
    Mie Pedersen

    Medarbejderrepræsentanter:
    Marianne Roth Sørensen, FTR
    Cristian Freund, FTR/SL
    Birgitte Skov Wojtaszewski, TR/FOA
    Lina Krohne, TR/DSR 
    Magda Stachowiak, TR/FOA

    Arbejdsmiljørepræsentanter:
    Anette Anker
    Søren Pedersen

    Referent: Michael Nordberg Jeppesen, telefon 7376 7593