Sektor MED-udvalg

Sektor MED-udvalg

I Aabenraa Kommune er der nedsat et sektor MED-udvalg for Børn og Kultur, Social & Sundhed samt et teknisk-administrativt ad hoc-sektorudvalg. Sektor MED-udvalgene varetager spørgsmål, der har relevans for alle arbejdspladser under Børn og Kultur, Social & Sundhed samt teknisk-administrativt personale.

Sektor MED-udvalg består af:

  • Direktøren i forvaltningen
  • Indtil 5 ledelsesrepræsentanter udpeget af ledelsen
  • Indtil 7 tillidsrepræsentanter ansat inden for forvaltningens område, udpeget af organisationerne
  • Indtil 2 arbejdsmiljørepræsentanter ansat inden for forvaltningens område

Direktøren er formand, mens næstformanden vælges af og blandt medarbejderrepræsentanterne. 

Nedenfor kan du læse om de enkelte sektor MED-udvalgs medlemmer og mødeplan. Har du rettelser, så send en besked til arbejdsmiljøteamet. 

  • Mødeplan 2022:

    Torsdag den 24. marts kl. 09.30-11.30

    Torsdag den 19. maj kl. 09.30-11.30

    Torsdag den 29. september kl. 09.30-11.30

    Torsdag den 15. december kl. 09.30-11.30

    Se dagsordner og referater her.

     

    Ledelsesrepræsentanter:

    Chriss Mailandt-Poulsen (formand)
    Iben Hansen
    Jacob Svarre Winther
    Rasmus Andreassen
    Mads Kristian Stendorff Hansen

    Medarbejderrepræsentanter:

    Mads Lund (næstformand) (FTR/DLF)
    Dorrit Margrethe Vestermark Knudsen (FTR/BUPL)
    Ulla Bork Petersen (TR/BUPL)
    Betsy Nymann Jensen (FTR)
    Peter Birger Jensen (TR)
    Tina Rasmussen (TR) 
    Susanne Jenny Eg Olesen (TR)

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Claudia Craft Johnsen
    Vakant

    Sekretær: Hanne Weitling Jessen (tlf.nr. 7376 7346)

  • Mødeplan 2022

    • 23. februar
    • 11. maj
    • 14. september
    • 23. november

     

    Se dagsordner og referater her.

    Ledelsesrepræsentanter

    Karen Storgaard Larsen (formand)
    Michael Metzsch
    Anni Oksen
    Maja Gammelgaard
    Henning Iversen
    Helle Marie Hansen
    Bjarne Ipsen, observatør
    Inge Ester Jakobsen

    Medarbejderrepræsentanter:

    Marianne Roth Sørensen, FTR/Ergoterapeutforeningen (Næstformand)
    Christian Freund, FTR/SL
    Heidi Tina Hald, FTR/FOA
    Mette Hansen, FTR/DSR
    Lene Munk Kondrup TR/FOA
    Yelva Hummelmose Nielsen, TR/Kost og Ernæringsforbundet
    Maibrit Krogh Schmidt, TR/HK

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Mia Joy Borring Paridaen
    Ditte Groth Solholm

    Sekretær:
    Tommy G. Svendsen

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Søren Lorenzen (formand)
    Karen Storgaard Larsen
    Chriss Mailandt-Poulsen
    Ditte Lundgaard Jakobsen 

    Medarbejderrepræsentanter:

    Anja B. Johansen (næstformand) - FTR/HK
    Anja Holl Knæhus - TR/AC
    Betina Ullits Jensen - TR/HK
    Jannie Nielsen Enemark - TR/HK
    Vakant - TR/Dansk Social Rådgiverforening
    Vakant - TR Teknisk Landsforbund

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Lene Lyster Hansen
    Tine Hasselris Munksgaard

    Suppleant:

    Margit Kristensen - TR/HK

     

    Sekretær: Kis Æbeløe

    Møder:

    Der foreligger ikke en fast mødeplan for dette Sektor-MED, da det er et adhoc udvalg.

    Se dagsordner og referater her.

    Politikker m.m.:

    Politik for røgfrie miljøer (kun gældende for teknisk/administrativt personale på de 3 administrationsbygninger)

    Brand og evakueringsinstruks (Gældende for Rådhuset, Skelbækvej 2)

Organisationsdiagram.jpg