Sektor MED-udvalg

Sektor MED-udvalg

I Aabenraa Kommune er der nedsat et sektor MED-udvalg for Børn og Kultur, Social & Sundhed samt et teknisk-administrativt ad hoc-sektorudvalg. Sektor MED-udvalgene varetager spørgsmål, der har relevans for alle arbejdspladser under Børn og Kultur, Social & Sundhed samt teknisk-administrativt personale.

Sektor MED-udvalg består af:

  • Direktøren i forvaltningen
  • Indtil 5 ledelsesrepræsentanter udpeget af ledelsen
  • Indtil 7 tillidsrepræsentanter ansat inden for forvaltningens område, udpeget af organisationerne
  • Indtil 2 arbejdsmiljørepræsentanter ansat inden for forvaltningens område

Direktøren er formand, mens næstformanden vælges af og blandt medarbejderrepræsentanterne. 

Nedenfor kan du læse om de enkelte sektor MED-udvalgs medlemmer og mødeplan. Har du rettelser, så send en besked til arbejdsmiljøteamet. 

  • Mødeplan 2022:

    Torsdag den 24. marts kl. 09.30-11.30

    Torsdag den 19. maj kl. 09.30-11.30

    Torsdag den 29. september kl. 09.30-11.30

    Torsdag den 15. december kl. 09.30-11.30

    Se dagsordner og referater her.

     

    Ledelsesrepræsentanter:

    Chriss Mailandt-Poulsen (formand)
    Iben Hansen
    Jacob Svarre Winther
    Rasmus Andreassen
    Mads Kristian Stendorff Hansen

    Medarbejderrepræsentanter:

    Mads Lund (næstformand) (FTR/DLF)
    Dorrit Margrethe Vestermark Knudsen (FTR/BUPL)
    Ulla Bork Petersen (TR/BUPL)
    Betsy Nymann Jensen (FTR)
    Peter Birger Jensen (TR)
    Tina Rasmussen (TR) 
    Susanne Jenny Eg Olesen (TR)

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Claudia Craft Johnsen
    Vakant

    Sekretær: Hanne Weitling Jessen (tlf.nr. 7376 7346)

  • Mødeplan 2022

    • 23. februar
    • 11. maj
    • 14. september
    • 23. november

    Se dagsordner og referater her.

    Ledelsesrepræsentanter
    Karen Storgaard Larsen (formand)
    Michael Metzsch
    Anni Oksen
    Maja Gammelgaard
    Henning Iversen
    Helle Marie Hansen
    Bjarne Ipsen, observatør
    Inge Ester Jakobsen

    Medarbejderrepræsentanter
    Marianne Roth Sørensen, FTR/Ergoterapeutforeningen (Næstformand)
    Christian Freund, FTR/SL
    Heidi Tina Hald, FTR/FOA
    Mette Hansen, FTR/DSR
    Majbritt Hansen, TR FOA
    Yelva Hummelmose Nielsen, TR/Kost og Ernæringsforbundet
    Maibrit Krogh Schmidt, TR/HK

    Arbejdsmiljørepræsentanter
    Mia Joy Borring Paridaen
    Ditte Groth Solholm

    Sekretær:
    Tommy G. Svendsen

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Søren Lorenzen (formand)
    Karen Storgaard Larsen
    Chriss Mailandt-Poulsen
    Ditte Lundgaard Jakobsen 

    Medarbejderrepræsentanter:

    Betina Ullits Jensen - TR/HK (næstformand)
    Anja Holl Knæhus - TR/AC
    Jannie Nielsen Enemark - TR/HK
    Susanne Jenny Eg Olesen - TR/Dansk Social Rådgiverforening
    Vakant - TR Teknisk Landsforbund

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Lene Lyster Hansen
    Tine Hasselris Munksgaard

    Suppleant:

    1. Margit Kristensen - TR/HK
    2. Inga B. Petersen - TR/HK


    Sekretær: Kis Æbeløe

    Møder:

    Der foreligger ikke en fast mødeplan for dette Sektor-MED, da det er et adhoc udvalg.

    Se dagsordner og referater her.

    Politikker m.m.:

    Politik for røgfrie miljøer (kun gældende for teknisk/administrativt personale på de 3 administrationsbygninger)

    Brand og evakueringsinstruks (Gældende for Rådhuset, Skelbækvej 2)

Organisationsdiagram.jpg