Område MED-udvalg

Område MED-udvalg

Der er Område MED-udvalg under både Børn & Skole og Social & Sundhed, alt i alt 6 udvalg på dette niveau. 

Afdelingschefen er formand, mens næstformanden vælges af og blandt medarbejderrepræsentanterne.

Udvalgene varetager spørgsmål, der har tværgående relevans for alle arbejdspladser under de enkelte område.

 

Nedenfor kan du læse om de forskellige Område MED-udvalg, herunder dets medlemmer, mødeplan samt dagsordner og referater. Har du rettelser til dokumentet, så send en besked til arbejdsmiljøteamet. 

Område MED udvalg under Børn og Kultur:

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Jacob Svarre Winther (formand)

    Kaja Mensel

    Marianne G. Zeuthen

    Heidi Nielsen

    Eva Margrethe Skov Hansen

    Grethe Tastesen Vangsgaard Uth

    Medarbejderrepræsentanter:

    Dorrit Knudsen, FTR/BUPL (næstformand)

    Berit Buhrkall Petersen TR/BUPL

    Susanne Følster Nielsen, TR/FOA

    Alice Torp, TR/FOA

    Betsy Nymann Jensen, TR/FOA

    Linda Christensen, TR/BUPL

    Anette Larsen, TR/BUPL

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Christina Hymøller, BUPL

    Bente Skadhauge Jensen, BUPL

    Mødeplan 2022:

    Den 3. februar

    Den 7. juni

    Den 6. september

    Den 30. november

     

    Se referaterne her.

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Rasmus Andreassen (formand)

    Merete Eriksen Gissel, Løjt Skole

    Merete Neuschild, Genner Børneunivers

    Michael Sørensen Petersen, Lyreskovskolen

    Stig Munk-Hansen, Ung i Aabenraa

    Michael Petersen, Stubbæk Skole

    Medarbejderrepræsentanter:

    Mads Lund,  FTR, DLF (næstformand)

    Dorrit Knudsen, FTR, BUPL

    Ulla Bork Petersen, TR BUPL, Kongehøjskolen

    Gitte Lind-Nielsen, TR FOA, Fjordskolen

    Allan Nissen, TR, Ungdomsskolen 

    Gitte Nørregaard, TR, Fjordskolen

    Peter Birger Jensen, Medarbejderrepræsentant, Felsted Skole

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Claudia Craft Johnsen, AMR, Kongehøjskolen

    Birger Sandbjerg Hansen, Høje Kolstrup Skole

    Sekretær: Tanja Ruwald Olesen, tlf.: 73 76 70 23 

    Mødeplan 2022:

    Tirsdag den 8. februar. Mødested: Rådhuset i Tinglev, lokale 95.

    Tirsdag den 24. maj. Mødested: Løjt Skole.

    Tirsdag den 6. september. Mødested: Rådhuset i Aabenraa, lokale 120.

    Tirsdag den 15. november. Mødested: Stubbæk Skole.

     

    Formøde fra kl. 08.00-08.45

    Møde fra 08.45-11.30

     

    Se referaterne her.

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Iben Hansen (formand)

    Thomas Byrgesen Lyhne

    Tina Mechlenborg Van Ewijk

    Susanne Schultz Cederberg

    Mai-Britt Sølvbjerg Moldt

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Karin Riber Bergmann Bergholt, TR/SL

    Susanne Jenny Olesen, TR/DS

    Frank Abrahamsen, TR/SL

     

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Pia Pernille Kolmos, AMR - FUC

     

    Sekretær: Rikke Grotkorp Jensen, tlf.: 73 76 71 90

     

    Mødeplan 2022:

    Torsdag den 24. februar

    Tirsdag den 24. maj

    Tirsdag den 20. september

    Tirsdag den 6. december

     

    Se referaterne her.

Område-MED under Social og Sundhed:

  • Mødedatoer 2022:
    09.02.2022
    27.04.2022
    28.09.2022
    07.12.2022


    Forretningsorden Område-MED Senior
    Forretningsorden

    Ledelsesrepræsentanter:
    Anni Oksen (formand)
    Helle Marie Hansen
    Randi Bendix Keller Mortensen
    Mie Pedersen

    Medarbejderrepræsentanter:
    Heidi Tina Hald, FTR/FOA (næstformand)
    Mette Bækmand Rosager-Hansen, TR
    Yvonne G. Bonnichsen, TR
    Yelva H. Nielsen TR
    Helle Juel Nielsen AMR
    Maria Louise Jacobsen DSR
    Kirsten A. Heisel DSR


    Referent Majbritt Schmidt Jessen, tlf.: 73 76 77 47

    Alle møder bliver afholdt på Rådhuset, kl. 12.00-15.00   

    Referater

  • Mødeplan 2022
    28.02.2022
    17.05.2022
    28.09.2022
    05.12.2022

    Ledelsesrepræsentanter
    Maja K. Gammelgaard (formand)
    Pernille Schøning Burich, konstitueret centerleder CJU & HCS
    Inge Ester Jacobsen
    Annemette From Toft

    Medarbejderrepræsentanter
    Maria Lisbeth Schmidt, FOA
    Trine Rasmussen Wilutzky, FOA
    Helle Skouv Holm, FOA
    Inge Kjestine Lytzen, SL
    Tina Mailandt Hellige, SL
    Christian Ullits Danielsen, SL
    NN, HK
    Anders Holbæk Ehlert, AMR
    Mia Joy Borring Paridaen, AMR

    Sekretær
    Tina Aarøe

    Se dagsordner og referater her.

     

  • Mødeplan 2022

    3. marts
    18. maj
    7. september
    30. november

    Se dagsordner og referater her.

    Se forretningsorden her.

    Ledelsesrepræsentanter:

    Michael Metzsch (formand)
    Inga Vibeke Hedegaard
    Henning Iversen
    Annette Abspoel Kjær
    Diana Galthen Madsen
    Christian Schrøder

    Medarbejderrepræsentanter:

    Mette Hansen (fung. næstformand) FTR/DSR
    Cristian Freund, FTR/SL
    Lene Munk Korndrup TR/FOA
    Lina Krohne, TR/DSR 
    Magda Stachowiak, TR/FOA

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Anette Anker
    Søren Pedersen

    Referent: Michael Nordberg Jeppesen, telefon 7376 7593

     

Organisationsdiagram.jpg