Område MED-udvalg

Område MED-udvalg

Der er Område MED-udvalg under både Børn & Skole og Social & Sundhed, alt i alt 6 udvalg på dette niveau. 

Afdelingschefen er formand, mens næstformanden vælges af og blandt medarbejderrepræsentanterne.

Udvalgene varetager spørgsmål, der har tværgående relevans for alle arbejdspladser under de enkelte område.

 

Nedenfor kan du læse om de forskellige Område MED-udvalg, herunder dets medlemmer, mødeplan samt dagsordner og referater. Har du rettelser til dokumentet, så send en besked til arbejdsmiljøteamet. 

Område MED udvalg under Børn og Kultur:

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Jacob Svarre Winther (formand)

    Kaja Mensel

    Marianne G. Zeuthen

    Heidi Nielsen

    Eva Margrethe Skov Hansen

    Grethe Tastesen Vangsgaard Uth

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Dorrit Knudsen, FTR/BUPL (næstformand)

    Berit Buhrkall Petersen TR/BUPL

    Susanne Følster Nielsen, TR/FOA

    Alice Torp, TR/FOA

    Betsy Nymann Jensen, TR/FOA

    Linda Christensen, TR/BUPL

    Anette Larsen, TR/BUPL

     

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Christina Hymøller, BUPL

    Bente Skadhauge Jensen, BUPL

     

    Mødeplan 2022:

    Den 3. februar

    Den 7. juni

    Den 6. september

    Den 30. november

     

    Se referaterne her

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Rasmus Andreassen (formand)

    Merete Eriksen Gissel, Løjt Skole

    Merete Neuschild, Genner Børneunivers

    Michael Sørensen Petersen, Lyreskovskolen

    Stig Munk-Hansen, Ung i Aabenraa

    Michael Petersen, Stubbæk Skole

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Mads Lund,  FTR, DLF (næstformand)

    Dorrit Knudsen, FTR, BUPL

    Ulla Bork Petersen, TR BUPL, Kongehøjskolen

    Gitte Lind-Nielsen, TR FOA, Fjordskolen

    Allan Nissen, TR, Ungdomsskolen 

    Gitte Nørregaard, TR, Fjordskolen

    Peter Birger Jensen, Medarbejderrepræsentant, Felsted Skole

     

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Claudia Craft Johnsen, AMR, Kongehøjskolen

    Birger Sandbjerg Hansen, Høje Kolstrup Skole (afløses pr. 1. januar 2023 af Lene Asserholm Kristensen)

     

    Sekretær: Tanja Ruwald Olesen, tlf.: 73 76 70 23 

     

    Mødeplan 2023:

    Tirsdag den 7. februar - Kongehøjskolen, lokale 115

    Tirsdag den 23. maj - Rådhuset Aabenraa, lokale 120

    Tirsdag den 12. september - Rådhuset Aabenraa, lokale 120

    Tirsdag den 14. november - Rådhuset Aabenraa, lokale 120

     

    Formøde fra kl. 08.00-08.45

    Møde fra 08.45-11.30

     

    Se referaterne her

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Iben Hansen (formand)

    Tina Mechlenborg Van Ewijk

    Lone Busk

    Mai-Britt Sølvbjerg Moldt

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Susanne Jenny Olesen, DS/TR (Næstformand)

    Frank Abrahamsen, TR

    Lotte Jørgensen, TR

     

    Sekretær: Rikke Grotkorp Jensen, tlf.: 73 76 71 90

     

    Mødeplan 2022:

    Torsdag den 24. februar

    Tirsdag den 24. maj

    Tirsdag den 20. september

    Tirsdag den 6. december

     

    Mødeplan 2023:

    Tirsdag den 28. februar

    Tirsdag den 30. maj

    Tirsdag den 26. september

    Torsdag den 14. december

     

    Se referaterne her.

  • Ledelsesrepræsentanter:

    Mads Stendorff Hansen (formand)

    Charlotte Stoltenberg, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse

    Pia Benfeldt Paustian, Aktiv Aabenraa

    Edna Langeberg Rasmussen, Musikskolen

     

    Medarbejderrepræsentanter:

    Dorte Stegger Kristensen (TR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse) (Næstformand)

    Maja Mijatovic (TR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse)

    Pernille Hede Moody Jensen (TR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse)

    Hanne Dica Trøstrup (AMR, Aabenraa Biblioteker og kulturhuse) 

    Tommy Juel Kristensen (TR, Aktiv Aabenraa)

    Morten Lorenzen Schulz (AMR, Aktiv Aabenraa)

    Henny Maria Baden Johansen (TR, Musikskolen)

    Erik Stent Pedersen (AMR, Musikskolen)

     

    Sekretær: Charlotte Carstensen, mail: ccar@aabenraa.dk

     

    Mødeplan 2023:

    Torsdag den 11. maj - Aktiv Aabenraa

    Næste mødedato kommer snarest

     

    Formøde fra kl. 09.00-10.00

    Møde fra kl. 10.00-12.00

     

    Se referaterne her

Område-MED under Social og Sundhed:

  • Mødedatoer 2023:


    Forretningsorden Område-MED Senior
    Forretningsorden

    Ledelsesrepræsentanter:
    Anni Oksen (formand)
    Helle Marie Hansen
    Randi Bendix Keller Mortensen
    Mie Pedersen

    Medarbejderrepræsentanter:
    Heidi Tina Hald, FTR/FOA (næstformand)
    Yvonne G. Bonnichsen, TR
    Yelva H. Nielsen, TR
    Susanne Bennetzen, TR
    Maria Louise Jacobsen, DSR
    Pernille Beeck Frees, AMR
    Kenneth Kjær Westergaard, AMR


    Referent Majbritt Schmidt Jessen, tlf.: 73 76 77 47

    Alle møder bliver afholdt på Rådhuset, kl. 12.00-15.00   

    Referater

  • Mødeplan 2022
    28.02.2022
    17.05.2022
    28.09.2022
    12.12.2022

    Mødeplan 2023

    27.02.2023
    17.05.2023
    27.09.2023
    04.12.2023

    Ledelsesrepræsentanter
    Maja K. Gammelgaard (formand)
    Pernille Schøning Burich 
    Inge Ester Jacobsen
    Annemette From Toft

    Medarbejderrepræsentanter
    Trine Rasmussen Wilutzky, FOA
    Helle Skouv Holm, FOA
    Inge Kjestine Lytzen, SL
    Tina Mailandt Hellige, SL
    Christian Ullits Danielsen, SL
    NN, HK

    Vakant
    Mia Joy Borring Paridaen, AMR

    Sekretær
    Annette Dam

    Se dagsordner og referater her.

     

  • Mødeplan 2022

    2. marts
    14. maj
    7. september
    30. november

    Se dagsordner og referater her.

    Se forretningsorden her.

    Ledelsesrepræsentanter:

    Michael Metzsch (formand)
    Inga Vibeke Hedegaard
    Henning Iversen
    Annette Abspoel Kjær
    Diana Galthen Madsen
    Christian Schrøder

    Medarbejderrepræsentanter:

    Mette Hansen (fung. næstformand) FTR/DSR
    Marianne Roth Sørensen, FTR
    Cristian Freund, FTR/SL
    Lillian Ane Wieczorek, TR/FOA
    Lina Krohne, TR/DSR 
    Magda Stachowiak, TR/FOA

    Arbejdsmiljørepræsentanter:

    Anette Anker
    Søren Pedersen

    Referent: Michael Nordberg Jeppesen, telefon 7376 7593

     

Organisationsdiagram.jpg