Gå til hovedindhold
M365

Nyhedsbrev uge 6

Sidste chance for at bestille tid til indrullering af computere!

Indhold

    📢 1. Sidste udkald for indrullering af computere!

    Hvis du endnu ikke har fået indrulleret din computer til det nye M365-miljø, så er det nu, du skal handle!

    Åbningstider for booking:

    • Uge 7: Tirsdag-torsdag
    • Uge 8: Onsdag-torsdag

    Efter uge 8 lukker vi for tilmelding, og der vil ikke blive åbnet for nye indrulleringsmuligheder. Tidligere har vi løbende åbnet for flere uger, men denne gang er det absolut sidste chance!

    👉 Hvad betyder det for dig?
    Hvis du ikke får indrulleret din computer, vil du ikke kunne bruge den, når Citrix lukkes ned. Vi forventer at kunne melde en tidsplan for denne nedlukning i uge 7-8.

    💡 Har du bestilt nyt udstyr, som først leveres efter uge 8?
    Hvis du har bestilt en ny computer via de almindelige bestillingskanaler, og den først forventes leveret efter uge 8, så kontakt Stig Svane Jacobsen (ssjac) på mail for at høre, om vi kan fremskynde processen. Bemærk: Computere, der er bestilt sådan, er allerede indrulleret ved udlevering, så du skal ikke efterfølgende bestille tid til indrullering.

    📅 Sådan booker du en tid:
    Personlige computere: book tid her.
    Delecomputere: book tid her.

    💬 Har du spørgsmål til indrullering?
    Er du i tvivl om noget, så skriv en mail til Stig Svane Jacobsen (ssjac).


    🔧 2. Husk at melde fejl i programmer og værktøjer til IT!

    Hvis du oplever deciderede fejl i programmer, systemer eller værktøjer, så meld det ind til IT. Vi kan kun løse problemerne, hvis vi kender til dem!

    Sådan gør du:


    3. Hvornår skal du flytte dine filer fra netværksdrev til OneDrive og Teams?

    Vi modtager mange spørgsmål om overgangen fra netværksdrev som G-drev til OneDrive og Teams. Skal man flytte sine filer nu? Er Teams sikkert? Hvordan skal man strukturere sine filer?

    Overgangen til M365 betyder, at vi gradvist udfaser netværksdrev og i stedet benytter OneDrive og Teams som vores primære samarbejdsplatforme. Vi ved, at det for mange kan føles som en stor omvæltning – og at fleksibiliteten og mulighederne i Teams kan gøre det svært at vælge den rigtige tilgang.

    Hvor finder du hjælp?

    På vores M365-side som hedder Filer, OneDrive og Microsoft Teams har vi samlet information, vejledning og retningslinjer, der kan hjælpe dig med at navigere i overgangen. Her kan du bl.a. finde:

    ✅ Forklaring på sammenhænge mellem OneDrive, Teams og Sharepoint, som er de nye lagrings- og samarbejdspladser i M365
    En guide til at flytte dine filer
    Gode råd til, hvordan du indretter dig i Teams og OneDrive
    Vores spørgeguide med 6 spørgsmål, der hjælper afdelinger med at vurdere deres behov

    Her kan du også læse om, hvordan IT-afdelingen konkret vælger at indrette sig i M365 – en version 1.0, der kan tjene som inspiration for andre.

    Hvad er næste skridt?

    Lige nu er det op til de enkelte afdelinger og forvaltninger at beslutte, hvornår de vil gå i gang. Vi har endnu ikke sat en deadline for lukning af netværksdrev, men i IT-afdelingen planlægger vi at lukke for vores eget G-drev i maj-juni. Så I kan være sikre på, at der ikke sker noget centralt før da.

    Men hvorfor vente? M365 – og særligt Microsoft Teams – rummer enorme muligheder for smartere samarbejde, fælles filhåndtering og fleksibel kommunikation. Vi anbefaler derfor, at afdelinger allerede nu tager stilling til, hvordan de vil arbejde med filhåndtering i fremtiden – og gerne begynder at tage de nye værktøjer i brug.

    Hvad gør vi for at hjælpe jer i gang?

    Vi ved, at mange efterspørger vejledning i, hvordan man bedst bruger de nye funktionaliteter – ikke kun i forhold til at flytte filer, men også i forhold til at samarbejde i Teams, bruge chat og videoopkald, arbejde med apps osv.

    Derfor er vi i fuld gang med at udvikle en plan for, hvordan vi i 2025 understøtter jer bedst muligt i alt fra flytning af filer til smarte Teams-funktioner, Outlook, Planner og meget mere. Vi vil løbende udstille kurser, dele nyttige vejledninger og inspirere jer til at få mest muligt ud af M365. 

    Følg med – vi er sammen om rejsen!

    Vi vil løbende udbygge informationen på M365-siden og i P - M365: Q/A samt tips og tricks, som bliver et centralt sted for vidensdeling og gode råd. Så følg med, brug teamet aktivt og del jeres erfaringer – vi skal sammen gøre M365 til en succes!

    Har du spørgsmål eller brug for hjælp? Så tøv ikke med at skrive i M365-teamet eller kontakte IT-afdelingen.

    Vi glæder os til at fortsætte M365-rejsen med jer! 😊

     

    Med venlig hilsen
    IT-afdelingen